Gaziantep yöresinde kültüre alınan Antep Fıstığı Pistacia vera L. Anaçları çeşit olarak Uzun, Kırmızı, Halebi, Siirt ve Ohadi isimleri ile anılmaktadır.
 
Antep Fıstığının Üretim Tekniği: Sıcaklık Olarak 7.2°C'nin altında çeşitlere göre değişmek üzere 600-1050 saat arasında soğuklama gereksinimi ister. Yeteri kadar düşük sıcaklık bulamadıklarında, gözler düzgün ve çok sayıda açılamamaktadır. Yaz aylarının sıcak, kurak ve uzun bir dönem almasını ister ve çeşitlere göre değişmek üzere 3200 gün ve 4200 gün toplam sıcaklık ister. Toprak yapısı olarak Antepfıstığı derin kumlu-tınlı bünyede ve kısmen kireç ihtiva eden topraklarda gelişmektedir. Yoğun yetiştiriciliğin yapıldığı bölgelerde yapılan çalışmalarda toprak yapısı %85 tınlı, tuzsuz, pH 8.1 - 8.7 arasında organik madde üst toprakta %1.4 ila 2.5 arasında, toprak derinliği 8-10 arasında olduğu bitki besin maddelerinde N, P, Fe, Zn ve Mn'nin toprakta bitkinin kullanılacağı miktardan az yada alınamayacak formda tutulduğu belirtilmektedir. Su ihtiyacı olarak 750 mm 800 mm arasında yıllık su tüketimi mevcuttur. Aşırı nem oranını sevmez.
 
Antep Fıstığı'nın Yetiştiği İller: Hava  koşullarının  aynı/uygun  olduğu İller; Adıyaman, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli yöreleridir.
Yoğun Olarak Şanlıurfa'da Yetişen Antep Fıstığı Türkiye Fıstık İhtiyaçının Büyük Çoğunluğunu Karşılamaktadır.
Şanlıurfa'da Siirt Türü ve kırmızı halebi yetişmektedir.

Sizin için Önerileriniz Var

100 Tl ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz

X

Sepete Eklendi